بررسی بازی Far Cry

بررسی بازی Far Cry

نسخه پنجم بازی Far Cry به خاطر ویروس کوید 19 به شش ماه تاخیر بیرون اومد. این نسخه با همکاری یوبی سافت تورنتو و یوبی سافت مونترآل ارتقاء پیدا کرد. این نسخه در واقع برای رایانه های شخصی و کنسول های بازی نسل نهم و هشتم بیرون اومدش.

البته باید باد بگم با توجه به پلتفرم هایی که داخل این بازی قابل انجام هستن ، کاربر نمیتونه انتظار اینو داشته باشه که قدرت کامل رو توی کنسول نسل جدید داشته باشه. حالا فار کرای 6 بیرون اومده. این نسخه  جدید بعد گذشت 5 سال به بازار ارائه شد. حالا ما میخوایم توی این مقاله به جزء جزء بازی بپردازیم تا ببینیم  آیا تونسته با اینکه 5 سال طول کشید تا بیاد بیرون تونسته توقع هارو از این بازی رفع کنه یا نه.

شاید برات جالب باشه: بررسی بازی mortal kombat

بررسی بازی Far Cry
بررسی بازی Far Cry

نگاهی جامع به بازی Fry Cry

داستان بازی Fry Cry

توی این نسخه جدید از بازی Fry Cry قرار شما به یه جزیره خیالی که توی دریای کارائیب و اسمش یاراست بری. توی یارا شما فضایی میبینی که از جنگ چریکی الهام گرفته. این  جنگ توی آمریکای جنوبی . کوبا رخ داده است. آنتون کاستیو که رهبر فاشیستی یارا هستش ، سعی داره تا انقلابی که نیروهای چریکی به  پا کردن رو سرکوب کنه. دنی روهاس شخصیت  اصلی داستان به حساب میاد که توسط گیمر کنترل میشه.

دنی قبلا از افسران ارتش بوده و حالا یکی از سربازهای چریکی گروه لیبرتاد هستش. روایتی از این مبارزات رو با دنی قرار ببینین. همون اول بازی میتونی جنسیت دنی رو انتخاب کنی. همچنین با توجه به جنسیتی که شما انتخاب میکنین روی آن صداگذاری گذاشته میشه و مکالمه هایی برای جذابیت بیشتر بازی در طول بازی به گوش شما میرسه.

بررسی بازی Far Cry
بررسی بازی Far Cry

درسته که داستان این ازی کاملا جدید به نظر میرسه ، اما باید بگم که کلیت بازی از اون فرمول قبلی خودش اصلا فراتر نرفته و در همون حد هستش. در Far Cry جدید بازیگران جدیدی دیده میشه اما این بیشتر جنبه تبلیغاتی داره و کاربر نمیتونه ارتباط چندانی با اون ها داشته باشه.

از یه طرف دیگه بقیه شخصیت ها که شامل گروه دنی میشن ، جای زیادی برای اینکه گیمر بهش بپردازه نداره و تقریبا با یه ذره فکر و اندیشه میتونی سرنوشت اونها رو حدس بزنی. اما هیچوقت این موضوع رو فراموش نکن که داستان بازی بیشتر برای اینه که گیمر بتونه بازی رو به جلو ببره. اگر از این بٌعد به بازی فار کرای نگاه کنی قبول کردن جنبه تبلیغاتی هم براتون راحت و آسوده میشه.

محیط بازی Far Cry

توی این نسخه های آخری از بازی Far Cry تقریبا گیمر بیشتر وقت خودش رو داره در گشت و گذار محیط و گان پلی بازی میگذرونه. اما همین محیط ها و گان پلی بازی انقدر سرگرم کننده هست که کاربر ساعت های بشینه پاش. در نسخه جدید بازی فار کرای گیمر با محیط های وسیع و استوایی روبه رو هست. توی همه این محیط کلی مراحل متعدد وجود داره که کاربر باید اونارو انجام بده. این مراحل هم توی شهر هست هم بیرون شهر.

بررسی بازی Far Cry
بررسی بازی Far Cry

توی ساعت های اولی بازی به شما آموزش هایی داده میشه. بعد از اون نقشه یارا در اختیار شما قرار میگیره. اما خب باز با این وجود گیمر مجبوره که خط داستانی بازی رو طی کن و تمومش کنه. این طی کردن مراحل برای اینه که هر مرحله سطح بندی شده ، و گیمر وقتی به مرحله های پایانی میرسه برای شکست دشمن ، باید شخصیت خودش رو آپگرید کرده باشه تا پیروز میدان باشه.

شاید برات جالب باشه: تاریخچه بازی کال اف دیوتی

ماموریت های بازی Fry Cry

ماموریت هایی که در نسخه جدید Fry Cry  باید انجام بدین ، از سری های قبلی پیشی نگرفته اند. کل بازی یه ساختار خطی داره. البته گیمر میتونه توی این مرحله ها درگیر بشه یا با مخفی کاری پیش بره. هر روندی گیمر پیش بگیره در آخر دشمنان رو میکشه و پایگاه ارتشی یارا رو از دشمن میگیره. در بازی صحنه های سینمایی ها هم میبینین. یه وقت هایی موسیقی بازی با صدای پس زمینه مثل انفجار و درگیری یه ترکیب فوق جذاب رو درست میکنه.

بررسی بازی Far Cry
بررسی بازی Far Cry

گان پلی بازی هم مثل همون چیزی هست که کاربرها از آن انتظار دارند. پر از اسلحه های مختلف مخصوصا وقتی که اون رو آپگرید میکنی. بعد از آپگرید اسلحه ها ، هرکدوم یه عملکردی در برابر دشمنان دارند. توی نسخه های قبلی کاملا میتونستی سنگینی اسلحه هارو حس کنی ، که توی این نسخه جدید از بازی  این موضوع درست شده ودیگه حس نمیشه. میشه گفت این تنها و بزرگترین تفاوت این نسخه بازی با نسخه های قبلی هست.

این سری میتونی توی خلال مراحلت از یه یار کمکی به اسم آمیگو توی مبارزات کمک بگیری. البته لازم به ذکر هست هوش مصنوعی آمیگو خیلی ضعیفه. یه جورایی باید گفت که یارای کمکی توی بازی با وجود هوش مصنوعی که دارند نمیتونن خیلی کمک کنن.

 حتی هدایت کردنشون هم فایده نداره فقط توی ماموریت های مخفی میتونه سود داشته باشه برای گیمر. یه خبر خوش اینه که وقتی زمان یاراتون توی بازی تموم میشه Down نمیشن و بعد از اینکه شما همه دشمنان اون مرحله رو ار بین بردین ، اونا خودشون به صورت خودکار برمیگردن. اینم بگم که هوش مصنوعی یارات توی بازی خیلی کمک در مبارزه نمیکنه و ممکن با توجه به شیوه جنگ دشمنان ، چندبار با یه صحنه مواجه بشی.

بررسی بازی Far Cry
بررسی بازی Far Cry

مبارزات ، اسلحه ها و امتیازات بازی Fry Cry

قبلا هم بهتون گفته بودم که وقتی اسلحه هارو آپدیت میکنی و ارتقائشون میدی ، هرکدومشون در مقابل دشمن یه عملکردی از خودشون نشون میدن. به خاطر همین موضوع شما میتونین بگردید جایی رو پیدا کنین که با وجود امتیازاتی که قبلا گرفته اید ، بتونین اسلحه هاتون رو آپگرید کنین.

و اما به دست آوردن امتیاز از طریق مراحل جانبی ، پیدا کردن اشیائی که قابل جمع کردنن ، گرفتن پایگاه های دشمن ، طی کردن مسابقات با وسایل تقلیه مختلف و…. به دست بیارید.

سر همین موضوع ها گشت و گذار توی نقشه یار به جزء جمع کردن امتیاز ، براتون جذاب و سرگرم کننده هست. داخل شهر بیشتر خالی هست و بعضی وقتها یه سربازی رو میبینی که داره با نیرو لیبرتاد مبارزه میکنه. استفاده از یه سری وسایل نقلیه مثل موتور ، ماشین ، اسب ، جت اسکی و هواپیما همگی سختی خودشون رو دارن.

البته عملکردشون خیلی تنوع نداره اما انقدر جذاب هست تا حس خوبی رو بهت بده. یه سری جاها گیمر مجبوره که به جزء ماشین شخصیس از وسایل دیگه ایی استفاده کنه.

جلوه های بصری بازی Fry Cry

بازی Fry Cry در واقع محیط های بصری که داشته توی هر نسخه شبیه به هم بوده اند. مناطقی که در یارا میبینین از مناطق کوبا و مناطق طبیعی الهام گرفته اند ووقتی به گشت و گذار توی این بازی هستی  اگه دقت کنی ، متوجه این موضوع میشی که بیرون شهر و داخل شهر قاب های زیبا و برجسته ایی شبیه به مناطق چریکی داره.

بیشتر بافت های بازی مثل نسخه قبل هست. از لحاظ گرافیکی شاید خیلی تغییر نکرده باشه این بازی اما خب گرافیگ خوبی داره. فریم ریت بازی هم توی ps5 60 فریم هست که همین موضوع توی صحنه هایی که خیلی زد و خورد داره مشکل ایجاد نمیکنه.

منابع:

polygon

نرگس شیدا
دیدگاه کاربران 11 دیدگاه
ارسال دیدگاه