بررسی بازی ghost of tsushima

بررسی بازی ghost of tsushima

ساکرپانچ باگوست یه رویای قدیمی که هرکسی داشته یعنی رویای سامورایی شدن رو به جهان بازی اورد. حتی پاشو فراتر هم گذاشت و یه اثر جهان باز رو آفرید که سال ها بین گیمرها باشه. توی بازی ghost of tsushima باید از منطقه امن خودت بیرون بیای و در دنیای خارج بازی کنی. این بیرون اومدن برای تغییر کردن هست. تغییر کردنی که باعث پیشرفت میشه چون موندن در منطقه امن نمیزاره که بالا بری و به اون قله معروفه برسی. بیرون اومدن از ناحیه و امن قدم گذاشتن به سمت بیرون یه قدرت و شجاعت میخواد. قدرتی که باعث میشه تا پیشرفت کنی و به سمت اون چیزی که میخوای و هدفی که داری حرکت کنی.

بررسی بازی ghost of tsushima
بررسی بازی ghost of tsushima

استودیوی ساکرپانچ

ساکرپانچ رو دنبال کنندگان به هنر هشتم و اونایی که علاقه زیادی به پلی استیشن دارن میشناسن. برای کسایی که نمیشناسنش باید بگم این تیم بازی های فانتزی مثل اینفیمس و اسلای کوپر میسازه و به بازار میده. طی 20 سال گذاشته تیم های بزرگی چون ناتی داگ و سونی سنتامونیکا ، تیم هایی بودن که همیشه ساکرپانچ زیرسایه ی اون ها بوده و همه آثارش با غنیمت ها و کیفیت های اون بیرون میومده.

اما باید بگم ساکرپانچ این تیم که همیشه زیر سایه تیم های دیگه بوده ، توی 7 سال اخیر آثار عالی و خارق العاده خودش رو به تنهایی بیرون داده. این آثار کاملا متفاوت بوده و سبکی نو داره که رویای پیشرفت کمپانی رو بر آورده کرده. توی این 7 سال ساکرپانچ درگیر ساخت بازی Ghost of tsushima  بوده. این اثر قراره رویای اونایی که دوست دارن کلاه حصیری روی سرشون بزارن و به عنوان یه سامورایی بجنگن رو برآورده کرده.

بررسی بازی ghost of tsushima
بررسی بازی ghost of tsushima

داستان بازی ghost of tsushima

1274 زمانی هست که داستان ghost of tsushima در آن اتفاق افتاده است. شما به عنوان جین ساکای شخصیت اصلی که وظیفه دفاع از جزیره خودش یعنی سوشیمارو داره نقش آفرینی میکنی. جین بعد از اینکه پدر و مادرش رو از دست میده ، شیمورا یعنی عمویش بزرگش میکنه. شیمورا که مسئولیت جین رو به عهده گرفته ، سعی میکنه اون رو مثل یه سامورایی نجیب بزرگ کنه.

اما همه چیز رو حمله مغول ها تغییر میکنه. توی این حمله مغول ها همه سرزمین های سوشیمارو تسخیر میکنن. همه سامورایی ها هم توی ساحل کومودا قتل عام میشن. اما باید دید جین چه سرنوشتی داره. طی یه مبارزه نابرابر جین و عمویش شیمورا به دست نیروهای مغول شکست میخورن. جین به شدت آسیب میبینه و عمویش به اسرات برده میشه. اما خب طی یه خوش شانسی جین توسط یه سارق خرده پا به اسم یونا نجات پیدا میکنه.

بررسی بازی ghost of tsushima
بررسی بازی ghost of tsushima

جین در بازی ghost of tsushima

بعد از اینکه جین توسط یونا نجات پیدا میکنه ، بعد از یه مدت بهوش میادش. بعد از بیدار شدن با به یاد اوردن حوادث تصمیم میگیره با همون حال بدش ، به اردوگاه مغول ها حمله کنه. فکر میکنه آموزه های ساموراییش برای نجات عموش و سوشیما کافیه اما این اشتباهه. جین حتی وارد اردوگاه مغول ها نمیشه و همون اول راه توسط کوتن خان فرماندشون شکست میخوره و به دریا انداخته میشه.

زندگی جین کلی شکست و تراژدی داره. جین تمام زندگی خودش رو با فکر اینکه مقصر مرگ پدرش بوده گذرونده. حالا فکر میکنه با نجات جون شیمورا عمویش میتونه به یه آرامش الهی برسه. وقتی جین جلو چشم شیمورا شکست میخوره به یه نقطه صفر میرسه. شکست سامورایی مساوی با مرگ هستش. جین میتونست با شکستی که خورده و ازدست رفتن سوشیما خودکشی کنه ، اما این کار رو نکرد.

قهرمان داستان ما که جین باشه حالا تصمیم گرفته بعد دیدن سوختن خانش ، کشتن دوستانش ، اسیری عمویش و گرفتن جزیره سوشیما با زندگی که بهش دوباره داده شده سوشیما و همه افراد رو نجات بده.

بررسی بازی ghost of tsushima
بررسی بازی ghost of tsushima

نقشه جین در بازی ghost of tsushima

جین تصمیم میگیره یه ارتش بزرگ با متحد کردن دوستان و اساتید قدیمیش درست کنه تا بتونه به مغول ها حمله کنه و سوشیمارو ازشون بگیره. میخواد عموی خودش رو آزاد کنه و البته کوتن خان رو بکشه. جین متوجه میشه که آموزه های سامورایی برای مبارزه با مغول ها کافی نیست و باید نقطه مقابل آن چیزی که از شرافت سامورایی ها دور است یاد بگیره و ازش استفاده بکنه.

این تکنینک ها جین رو به یه شبه سوشیما تبدیل میکنه. خب همین جاست که حماسه کوبنده جین شروع میشه و تبدیل میشه به نماد وحشت ناک برای مغول ها و کابوس شب های آنها. البته که جین غرور مردم سوشیما هم هستش. جین برای اینکه ارتش خودش رو درست کنه با افرادی در طول بازی رو به رو  میشه. هرکدوم از این افراد یه داستانی دارن و در تاثیر گذاشتن روند بازی تاثیر میزارن. پس در این بازی با یه شخصیت محور رو به روییم.

اگر شخصیتی که با آن رو به رو میشین جابیت نداشته باشه و نتونه مخاطبش رو همراهی کنه با شکست مواجه میشه. پس تو طول بازی به همه کاراکترها به خوبی پرداخته شده. جین تو سفر خودش افراد زیادی مثل یونا ، ماساکو ، ایشکاوا سنسمه ، ریوزو و کوتن خان برخورد میکنه. اما مهم ترین شخصیت خود جین هست که داستان بر پایه اون جلو میره.

بررسی بازی ghost of tsushima
بررسی بازی ghost of tsushima

قهرمان بازی ghost of tsushima

باید تا حالا فهمیده باشین که قهرمان داستان ghost of tsushima جین ساکای هستش. جین یه شخصیت ساده داره که توی این بازی در مقابل آدم ها بزن بهادر قرار میگیره. جین ابر قهرمان نیست و نیروهای ویژه نداره. چیزی که باعث میشه تا این شخصیت قهرمان بشه ، همه تلاش های آن برای نجات دادن مردم شهرش و بیرون کردن مغول ها هست. وقتی جین به نقطه صفر میرسه ، شما کنترل اون رو به دست میگیرین.

حالا زمانش رسیده که همراه هم بشین و بازی رو به جلو پیش ببرین. توی این بازی هم پیشرفت جین و هم گیمر به خوبی به چشم میخوره. در آخر تمام این پیشرفت ها جین به یه شبح تبدیل میشه که این موضوع حسابی مغول هارو میترسونه.

بررسی بازی ghost of tsushima
بررسی بازی ghost of tsushima

شخصیت های بازی ghost of tsushima

هر شخصیتی که در ghost of tsushima  وجود داره ، ویژگی های خاص خودش رو داره. جین برای اینکه بتونه اونارو با خودش دنبال کنه ، باید همه داستان های اونارو دنبال کنه. همین موضوع باعث میشه تا گیمر با همه شخصیت های داستان به خوبی آشنا بشه. و قدرت پرداختن قوی به این کاراکترها باعث میشه تا در روند بازی تاثیر داشته باشه. در ضمن مهم بودن کاراکترها در بازی رو هم میتونی بفهمی. در کل روایت این بازی کاملا کوبنده آغاز میشه و پایانی نفس گیر داره که حسابی ضربان قلبت رو بالا و پایین میکنه.

بررسی بازی ghost of tsushima
بررسی بازی ghost of tsushima

ماموریت های بازی ghost of tsushima

گیم پلی بازی ghost of tsushima انقدر وسیع و عمیق هستش که میشه به دو بخش کاوش توی  محیط و مبارزات تقسیمش کرد. سوشیما انقدر بزرگه که سه بخش داره و هرکدوم یه خط داستانی برای عقب راندن مغول هاست. همون اول میتونی انتخاب کنی که خط اصلی داستان رو بری یا ماموریت های جانبی رو انجام بدی. Jin`s Journey خط داستانی اصلی و Mythic Tales ، Tales of Tsushima ماموریت های جانبی هستن.

طراحی همه این مرحله به خوبی انجام شده. شما حتی میتونین جزئیات این مرحله هارو به خوبی ببینین. البته این رو بگم که انتخاب ماموریت های جانبی  اختیاری و بسته به انتخاب گیمر است. خب بودن در خط داستانی اصلی از عملکردهایی هست که باید بدون سرپیچی از آن انجام بشه. اما ماموریت های جانبی سلیقه ایی و انجام دادن آنها به خاطر وقتی که گیمر گذاشته یه پادش خوب بهش داده میشه. البته ناگفته نمانه که به غیر از این ماموریت ها بازی ghost of tsushima محیط های خیلی زیبای مثل قله برف گرفته ، دشت ها ، آبشارها ، مزارع و…. داره که میتونین ازشون اسکرین شات بگیرین تا داشته باشیشون.

خرید بازی ghost of tsushima

خرید اکانت قانونی بازی Ghost of Tsushima برای PS4

خرید اکانت قانونی بازی Ghost Of Tsushima | برای ps5

خرید نسخه فیزیکی بازی Ghost of Tsushima | مخصوص PS4

منابع:

https://www.forbes.com/sites/paultassi/2020/07/27/ghost-of-tsushima-review-ps4-the-surprise-of-the-generation/?sh=6c8e79c15f8a

نرگس شیدا
ارسال دیدگاه