بررسی بازی Ghost of Tsushima

بررسی بازی Ghost of Tsushima

سامورایی ها رو همیشه توی فیلم دیدین. شاید به عنوان یه گیمر دوست باشید جای یه سامورایی بازی کنید. بازی Ghost of Tsushima یه بازی که این موقعیت رو بهت میده بتونی یه سامورایی بشی. اما خب این بازی نکات و ویژگی هایی برای خودش داره. ما در اینجا قرار باز و گسترده همه جوانب این بازی رو بسنجیم و شمارو با این بازی بیشتر آشنا کنیم.

بررسی بازی Ghost of Tsushima
بررسی بازی Ghost of Tsushima

سازنده بازی Ghost of Tsushima

اینکه یه ناحیه ی امنی برای خدت درست کرده باشی و حالا بخوای از اون بیرون بیای کار سختی هستش. بیرون اومد از ناحیه ی امن یه قدرت زیاد میخواد و دریافت ریسکش. اونایی که پلی استیشن دارن استودیوی ساکرپانچ رو حتما میشناسن. این تیم مشغول ساخت بازی های فانتزی برای گیمرها هست. این تیم سازنده 20 سال هست که داره کار میکنه اما موفقیتش طی این 7 سال خیر بوده.

این تیم با بیرون اومدن از حاشیه امن خودش ، تونست موفقیت زیادی در عرصه ساخت بازی به دست بیاره. توی این هفت سال بازGhost of Tsushima را به بهترین شکل بیرون داده است. این بازی به راحتی رویای سامورایی بودن رو برآورده کرده و بازتاب خوبی توی این مورد داشته. این بازی عطش گیمرها رو از بین میبره.

بررسی بازی Ghost of Tsushima
بررسی بازی Ghost of Tsushima

داستان بازی Ghost of Tsushima

یکی از مهم ترین بخش های بازی مربوط به داستانش میشه. بازی Ghost of Tsushima توی سال 1274 اتفاق افتاده است. توی بازی شما جین ساکای یه سامورایی نجیب زاده هستی که وظیفت اینه که از سوشیما و نیروهای مدافع مراقبت کنی.

شیمورا که عموی او هست بعد از مرگ پدر مادر جین اون رو نگه میداره و بزرگ میکنه. شیمورا ، جین رو شبیه به یه سامورایی باشرافت بزرگ میکنه. اما کل داستان روزی که مغول ها حمله میکنن تغییر میکنه. توی این حمله ، مغول ها به سوشیما میان و اون رو تسخیر میکنن و همه سامورایی هارو قتل عام. این اتفاق توی جزیره کومودا میافته. اما سوال اینجاست که جین چه میشه؟ آیا اون هم میمیره؟ داستان بازی چی میشه؟

بررسی بازی Ghost of Tsushima
بررسی بازی Ghost of Tsushima

سرنوشت جین بازی Ghost of Tsushima

بعد اینکه مغول ها حمله میکنن همه سامورایی ها رو میکشن ، جین و عمویش شیمورا طی یه مبارزه نابرابر با تعدادی از مغول ها شکست میخورند. این وسط جین به شدت مجروح میشه اما نمیمیره. جین مجروح توسط یه سارق به اسم یونا نجات پیدا میکنه و به سرنوشت بقیه سامورایی ها دچار نمیشه. جین بعد از اینکه به هوش میاد فکر میکنه میتونه با آموزه های سامورایی و چیزهایی که یاد گرفته به مغول ها حمله کنه وعمو خودش و مردم رو نجات بده.

اما خب این حمله جین توی نطفه خاموش میشه و شکست میخوره. حتی این وسط توسط کوتن خان فرمانده مغول ها چندبار شکست میخوره و پرتاب میشه ته دریا.  جین یه زندگی پر از شکست داره. جین که مقصر مرگ پدرش رو خودش میدونه ، میخواد با نجات شیمورا به آرامش برسه. وقتی جلوی چشم شیمورا به کوتن خان شکست میخوره ، دیگه به نقطه صفر میرسه. شکست یه سامورایی میدان دیده و با شرافت مساوی با مرگ براش به حساب میاد. جین با این شکست ها میتونست خودکشی کنه ، اما از شانس دوباره زندگی که بهش داده شده نهایت استفاده رو میخواد بکنه.

بررسی بازی Ghost of Tsushima
بررسی بازی Ghost of Tsushima

جنگ جین در بازی Ghost of Tsushima

حالا که جین تصمیم گرفته به هر قیمتی مغول ها رو شکست بده و سوشیما رو پس بگیره ، از دوستان و اساتید قدیمی خودش کمک میگیره برای یه حمله بزرگ و درست حسابی به مغول ها. جین به این تنیجه رسیده آموزه ها سامورایی برای مبارزه کافی نیست و باید چیزهای دیگه که نقطه مقابل مبارزه یه سامورایی باشرافت هست ، رو یاد بگیره. حالا با این آموزه ها اون به شبح سوشیما تبدیل شده و کابوس شبایه مغول ها.

کاراکترهای این داستان که شامل دوستای جین هم هستن هرکدوم یه رفتاری دارن و این رفتارها در روند بازی تاثیر زیادی داره. باید بلد باشی که چجوری رفتار کنی تا رفتار کاراکتر ها تورو به دردسر نندازه. اما خب سازنده بازی سعی کرده که به بهترین شکل ممکن به شخصیت کاراکترها بپردازه.

بررسی بازی Ghost of Tsushima
بررسی بازی Ghost of Tsushima

شخصیت جین ساکای

جین ساکای یه شخصیت ساده داره. شاید اصلا شبیه اون سامورایی های بزن بهادر توی فیلم ها هم نباشه. جین ابر قهرمان نیست ، چهره  جثه ایی نداره که بخواد خیلی تحت تاثیرت بزاره و قدرت بدنی خیلی بالایی نداره. اما خب تلاش های جین برای تبدیل شدن به فرد  قدرتمند برای نجات جون مردم خودش ، اون رو به یه شخصیت دوست داشتنی تبدیل کرده. گیمر وقتی کنترل جین رو دست میگیره که جین به صفر رسیده دیگه.

حالا گیمر باید بازی رو شروع کنه و توی طول بازی جین رو به یه شخصیت قوی و قهرمان تبدیل کنه. همین موضوع باعث میشه که یه ارتباط خوبی بین گیمر و جین رخ بده که باعث رشد جین و برنده شدن و موفقیت بشه. هر تصمیم شما توی روند بازی تاثیر مثبت داره. مخصوصا از وقتی که به یه شبح تبدیل میشی و کابوس مغول ها.

حالا جین باید با شخصیت های مختلف توی این بازی هم همراه بشه. همین موضوع باعث میشه تا گیمر تو طول بازی با شخصیت های زیادی رو به رو بشه. اینم بگم همه این کاراکتر ها میتونن روند بازی رو تغییر بدن.

بررسی بازی Ghost of Tsushima
بررسی بازی Ghost of Tsushima

گیم پلی بازی Ghost of Tsushima

بازی Ghost of Tsushima گیم پلی فوق العاده ایی داره. تنوع ، عمیق بودن و جذابیت از ویژگی های گیم پلی بازی هستش. روند بازی در وقع دو بخش کاوش و مبارزه داره که هردوتاشم عالیه.سوشیما یه جزیره با سه بخش هستش. هرکدوم از این بخش ها برای بیرون فرستاندن مغول ها در اختیار گیمر قرار میگیره. همون اول میتونی انتخاب کنی که بری سراغ مبارزه یا ماموریت های جانبی.

بررسی بازی Ghost of Tsushima
بررسی بازی Ghost of Tsushima

هر کدوم از مراحل این بازی به قشنگ ترین شکل طراحی شده. انجام مراحل ماموریتی هم به عهده خود گیمر هست که دلش میخواد انجام بده یا نه. توی مراحل مبارزه ایی سرپیچی کردن باعث شکست و تغییر روند بازی میشه. اما بخش ماموریتی در واقع یه دنیای دیگه توی بازی هست. همه این مراحل اختیاری هست و هیچ اجباری در انجامش نیست. البته توی نسخه های جدید این بازی ، انجام ماموریت ها یه پاداش خوب بهتون میده.

بررسی بازی Ghost of Tsushima
بررسی بازی Ghost of Tsushima

کلی محتوای مختلف توی سوشیما هست که میتونی همه اونارو کشف کنی. میتونه هر گوشه از جزیره که خواستی بری که به فعالیت های اون قسمت بپردازی. یادت باشه راهنمای تو توی این بازی یه باده. در ضمن مبارزه توی این بازی خیلی عمیق و پخته هستش. همچی دیگه بستگی به خود گیمر داره که میخواد چجوری بازی رو پیش ببره.

منابع:

https://www.forbes.com/sites/paultassi/2020/07/27/ghost-of-tsushima-review-ps4-the-surprise-of-the-generation/?sh=22b7f74a5f8a

نرگس شیدا
ارسال دیدگاه