تاریخچه کنسول های بازی | کنسول های بازی از گذشته تا امروز

تاریخچه کنسول های بازی | کنسول های بازی از گذشته تا امروز

کنسول بازی! اسمی که چندسال اخیر خیلی به گوشمون خورد. یه جعبیه جادویی که میتونه حسابی سرگرممون کنه. اما اصلا کنسول بازی چیه؟ کنسولهای بازی از کجا اومدن؟ چیشد که این دستگاههای سرگرم کننده اختراع شدن؟ اصلا کنسول های بازی از گذشته تا امروز چه تغییراتی کردند؟ جواب همه این سوالارو حاجی تو این مطلب بهتون میده.

شاید برات جالب باشه: نقد و بررسی ایکس باکس سری ایکس

کنسول بازی چیه؟

خب اول از هم بریم ببینیم اصلا کنسول بازی چیه؟ کنسول بازی دستگاهیه که برای سرگرمی استفاده میشه و به کاربران این امکان رو میده تا بازیهای موردعلاقشون رو داخلش اجرا کرده و از طریق مانتیور و یا تلویزیون تصاویرش رو ببینن. بازیهای کنسول های بازی رو هم بصورت تکی و هم بصورت گروهی میشه انجام داد.

کنسول های بازی از ابتدا تا به الان خیلی تغییرات داشتن و کلی پیشرفت کردن. کنسول های بازی امروزی قابلیت های خیلی زیادی دارن که باعث میشه لذت بیشتری از بازی برید. معروف ترین کنسول های بازی که چند سال اخیر خیلی مورد استقبال گیمرها قرار گرفتن، کنسول های بازی مایکروسافت یعنی ایکس باکس و کنسول بازی سونی یعنی پلی استیشنه.

تاریخچه کنسول های بازی

قدمت کنسول های بازی به بیش از 40 سال میرسه. این جعبه های جادویی هیجان انگیز به بخشی جداناپذیر از صنعت گیم و بازی تبدیل شدن. در طی این سالها کنسول های بازی خیلی تغییر کردن. در ادامه درمورد سیر تکاملی نسل های مختلف کنسول بازی بهتون میگم.

نسل اول کنسول های بازی

نسل اول کنسول های بازی
نسل اول کنسول های بازی

صنعت تولید کنسول های بازی از سال 1972 استارت خورد. البته این شروع پایانی داشت و در سال 1977 به پایان رسید. نسلی که از ریزپردازنده ها استفاده می کردند و خب خیلی زود از بین رفتن. مگناوکس ادیسه کسی بود که برای اولین بار این نسل رو تولید و عرضه کرد.

نسل اول کنسول های بازی هیچ شباهتی به نسلهای امروزی نداشتن. چندتا نقطه و خط سیاه و سفید بودن که فضای بازی رو تشکیل داده بودن. بازی ها بدون صدا بودن و خیلی ساده طراحی میشدن. نکته مهم اینه که کنسول های نسل اول فقط توانایی اجرای بازیهایی رو داشتن که بصورت پیش فرض داخلش بودن. یه نکته دیگه درمورد کنسول های نسل اول وجود داشت اونم این بود که کنسول های اون زمان نمیتونستن از کارتریج ها پشتیبانی کنند.

نسل دوم کنسول های بازی

نسل دوم کنسول های بازی
نسل دوم کنسول های بازی

نسل دوم کنسول های بازی از سال 1976 فعالیت خودشون رو شروع کردن. کنسول بازی چنل اف یه پیشرفت چشمگیر در نسل دوم کنسول های بازی بود. کنسول بازی آرکید هم در همین دوران بود که تونست خودشو نشون بده. در این دوره صنعت بازی خیلی سر و صدا به پا کرد و حسابی محبوب شد. در اون زمان روزبروز تعدادگیمرها بیشتر میشد.

کنسول های بازی اینتلی‌ویژن، کولکوویژن و مگناوکس ادیسه ۲ کنسول های بازی برتر در اون دوره بودن و در صدر همه اینا آتاری 2600 بود. سال 1983 نقطه ای بود که این صنعت تحولات زیادی پیدا کرد. چندتا از کمپانی ها در اون سال ورشکت شدن و از این صنعت کناره گیری کردن.

نسل دوم کنسول های بازی برای اولین بار از هوش مصنوعی استفاده کردن. امکان انجام بازی ها بصورت تک نفره باعث شد صنعت گیم ارزش بیشتری پیدا کنه. گرافیک کنسول ها هم خیلی بهتر از قبل شده بود. یکی از چیزهایی که برای گیمرها خیلی جذابیت داشت، امکان استفاده از بازیهایی بود که روی کارتریج بودن. اینجوری گیمرها میتونستن بجز بازیهایی که روی خود کنسول هست، به بازیهای دیگه ای هم دست پیدا کنند.

نسل سوم کنسول های بازی

نسل سوم کنسول های بازی
نسل سوم کنسول های بازی

نسل سوم کنسول های بازی در واقع همون دوران بازیهای 8 بیتی بود. دو کنسول بازی ان‌ای‌اسِ نینتندو و اس‌جی ۱۰۰۰ سگا برای اولین بار وارد عرصه گیمینگ شدن و به عنوان پرچمدار این دوره شناخته شدن. کنسول های نسل سوم جهش بزرگی از نظر گرافیک داشتن. اون زمان کنسول های بازی رو براساس تعداد پردازنده هایی که داشتن نامگذاری و دسته بندی میکردن.

نسل چهارم کنسول های بازی

نسل چهارم کنسول های بازی
نسل چهارم کنسول های بازی

بعد از کنسول های نسل سوم، نوبت رسید به 16 بیتی ها. اون موقع ها بین دو کنسول مگا درایو سگا و سوپر نینتندو رقابت سرسختی شکل گرفته بود. دلیل اینکه به کنسول های اون دوره میگفتن 16 بیتی استفاده از پردازنده های 16 بیتی بود که گرافیک کنسول ها رو خیلی ارتقا داده بود.

دسته های بازی کنسول های اون دوره نسبت به قبل دکمه های بیشتری داشتن. برای همین گیمرها میتونستن کنترل بیشتری رو بازی داشته باشن. اون زمان سگا برای اینکه بتونه با سوپرماریو رقابت کنه، شخصیتی به نام سونیک رو خلق کرد. این شخصی بین گیمرا حسابی محبوب شد و پیشرفت قابل توجهی در صنعت گیم داشت.

شاید برات جالب باشه: خرید ps5 یا ایکس باکس سری ایکس؟

نسل پنجم کنسول های بازی

نسل پنجم کنسول های بازی
نسل پنجم کنسول های بازی

در این دوره بود که کنسولهای بازی از گرافیک دو بعدی به گرافیک سه بعدی جهش یافتند. آغاز این دوره سال 1993 بود و تا سال 2006 ادامه داشت. در صنعت گیم به این دوره میگن عصر 32 بیتی و 64 بیتی. نینتندو 64 ، پلی استیشن و سگا ساترن خفن ترین کنسول های بازی اون زمان بودن که هر کردوم امکانات و قابلیت های خاص خودشون رو داشتن.

استفاده از دیسک نوری و کارتریج در این دوره خیلی رواج داشت. اینجوری گیمرها میتونستن بازیهای بیشتری رو تجربه کنن. کاربران میتونستن با استفاده از دیسک نوری به جای کارتریج از بازی های با حجم بالا هم استفاده کنن و تجربشون کنن. طبیعتا بازی های با حجم بالا گرافیک بهتری هم داشتن و میتونستن حس بهتری به کاربر منتقل کنند.

نسل ششم کنسول بازی

نسل ششم کنسول بازی
نسل ششم کنسول بازی

نقطه شروع این دوره رو، شرکت سگا به عهده داشت. کنسول های ایکس باکس، پلی استیشن 2 و گیم کیوب جزو مهمترین کنسول های بازی این دوره بودند. این کنسول ها از ریزرپردازنده های 128 بیتی استفاده می کردند.

نسل هفتم کنسول های بازی

نسل هفتم کنسول های بازی
نسل هفتم کنسول های بازی

دقیقا زمانی که کنسول های بازی نسل ششم تو اوج خودشون بودن، شرکت های سازنده کنسول های بازی نسل هفتم رو عرضه کردند. مایکروسافت در این دوره خیلی خوب درخشید و با معرفی سه مدل از ایکس باکس 360 تونست نظر خیلیارو به خودش جلب کنه.

سونی هم در سال 2006 پلی استیشن 3 رو معرفی کرد. اولین کنسولی که از دیسک های بلوری برای خواندن اطلاعات استفاده می کرد. این کنسول بیش از 80 میلیون فروش داشته.

نسل هشتم کنسول های بازی

نسل هشتم کنسول های بازی
نسل هشتم کنسول های بازی

این دوره دیگه واقعا خیلی عالی بود. اولین کنسول این نسل نیتندو Wii U. در این دوره معرفی شد که حدودا سال 2012 بود. سال 2013 هم سونی کنسول پلی استیشن 4 رو معرفی کرد. مایکروسافتم اومد ایکس باکس وان رو وارد بازار کرد. دیگه گیمرا از ذوق نمیدونستن باید چیکار کنن. نسل هشتم کنسول های بازی دوره طلائی رقابت بین سه ابرقدرت یعنی مایکروسافت، سونی و نینتندو بود.

نسل نهم کنسول های بازی

نسل نهم کنسول های بازی
نسل نهم کنسول های بازی

در حال حاضر کنسول های نسل نهم یعنی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس و اس تازه وارد بازار شدن و تو همین مدت کم تونستن رضایت خیلی از کاربران رو برای خودشون جمع کنند. کنسول های این دوره اصلا قابلی قیاس با نسل اول نیستند. گرافیک عالی، قدرت بالا، پردازنده قدرتمند و وجود بازیهای متنوع باعث شده تا صنعت گیمینگ از این رو به اون روبشه.

منابع:

aarons

نرگس شیدا
ارسال دیدگاه