تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی

تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی

کیبورد گیمینگ! حتما این اسم به گوشتون رسیده. گیمرا خیلی خوب میدونن که داشتن کیبورد گیمینگ باکیفیت چقدر میتونه توی عملکردشون تاثیرگذار باشه. اما اصلا فرق کیبورد گیمینگ با کیبورد معمولی چیه؟ مگه با کیبورد معمولی نمیشه بازی کرد؟ کیبورد گیمینگ چه ویژگیهایی داره که باعث بهبود عملکرد گیمر میشه؟ اگر میخوای جواب این سوالارو پیدا کنی و بدونی تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی چیه، این مطلب رو از دست نده.

شاید برات جالب باشه: بهترین صفحه کلیدهای گیمینگ سال 2021

کیبورد معمولی چیه؟

کیبورد معمولی
کیبورد معمولی

کیبورد معمولی معمولا براساس یه مکانیزم ساده ساخته میشه و عمل میکنه. کیبوردهای معمولی قیمت کمتری در مقایسه با کیبوردهای دیگه دارن. این کیبوردها شامل یه برد اصلی میشن که قطعات دیگه روی این برد سوار شدن و کیبورد رو تشکیل دادن.

کیبوردهای معمولی در مقایسه با کیبوردهای مکانیکی سر و صدای کمتری دارن. قیمتشونم کمتره. این کیبوردها نسبت به کیبوردهای مکانیکی طول عمر کمتری هم دارن. اما خب برای کاربردهای روزمره و ساده مناسبن. اونایی که نمیخوان خیلی برای خرید کیبورد هزینه کنن، باید برن سراغ کیبوردهای معمولی.

کیبورد گیمینگ چیه؟

کیبورد گیمینگ
کیبورد گیمینگ

کیبورد گیمینگ در واقع کیبوردیه که مخصوص بازی طراحی شده. معمولا در ساخت این کیبوردها سیستم نورپردازی هم تعبیه میشه. البته همه چیز به همین نور و رنگ ختم نمیشه. نکته مهم اینجاست که در کیبوردهای گیمینگ از دکمه های مکانیکی استفاده میشه. زمان پاسخگویی ایک کیبوردها هم در مقایسه با بقیه مدلها خیلی سریعتره.

یه ویژگی خوبی که کیبوردهای گیمینگ دارن طراحیشونه. یعنی اگر کاربر ساعات طولانی مشغول بازی باشه، به هیچ وجه احساس خستگی نمیکنه. از همه مهمتر زمان پاسخگویی این کیبوردهاست. استفاده از دکمه های مکانیکی در ساخت صفحه کلیدهای گیمینگ باعث شده تا زمان پاسخگویی خیلی سریعی داشته باشن.

یعنی به محض اینکه کاربر کلیدی رو فشار میده، ارسال اطلاعات به کامپیوتر و دریافت نتیجه انجام میشه. شاید گیمرهای مبتدی متوجه این سرعت نشن اما حرفه ایا خوب میتونن این ویژگی رو درک کنن.

چند تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی

تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی
تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی

شاید برات جالب باشه: خرید صندلی گیمینگ ایرانی

سوئیچ های Cherry MX

یکی از اصلی ترین تفاوتهای کیبوردهای گیمینگ و معمولی اینه که در ساختار کلیدهای مکانیکی از سوئیچ های Cherry MX استفاده میشه. این سوئیچ ها سال 1993 وارد بازار شدن و خیلی خوبن. انواع مختلفی هم دارن. استفاده از این سوئیچ ها باعث شده نه تنها کاربر بتونه ساعت ها با خیال راحت بازی کنه، بلکه این کیبوردهای برای تایپ هم خیلی مناسب هستن.

تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی
تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی

کلیدهای قابل برنامه ریزی

یکی دیگه از فرقهایی که بین کیبورد گیمینگ با کیبورد معمولی هست، کلیدهای قابل برنامه ریزیه. اکثر کیبوردهای گیمینگ امروزی از این قابلیت پشتیبانی میکنن. این ویژگی برای گیمرا خیلی اهمیت داره و باعث میشه بتونن عملکرد بهتری در حین بازی داشته باشن. برای برنامه ریزی کلیدها باید از نرم افزار مخصوص استفاده بشه.

تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی
تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی

نورپردازی RGB

کیبوردهای گیمینگ معمولا دارای سیستم نورپردازی هستن. این رنگ ها توسط چراغ های LED تعبیه شده در پشت کلید ها ایجاد میشن. معمولا الگوی نورپردازی این کیبوردها رو کاربر میتونه مطابق با سلیقه خودش تغییر بده. حتی میتونید اگر خواستید سیستم نورپردازی کیبورد رو خاموش کنید.

تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی
تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی

زمان پاسخگویی کمتر

بالاتر هم بهش اشاره کردم که کیبوردهای گیمینگ زمان پاسخگویی سریعتری در مقایسه با کیبوردهای معمولی دارن. وقتی که زمان پاسخگویی کیبورد سریع باشه، گیمر میتونه عملکرد بهتری داشته باشه. خصوصا زمانهایی که رقابت خیلی سخت و نفس گیره، این ویژگی حتما به کارتون میاد. تو یه سری از بازیها حتی زمان پاسخگویی 30 میلی ثانیه هم زیاده.

منابع:

reviewthis

gaminggearzone

نرگس شیدا
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
ارسال دیدگاه