قابلیت backward compatibility در ps5

قابلیت backward compatibility در ps5

قابلیت backward compatibility در ps5 قابلیتی هست که برای اولین بار مایکروسافت توی کنسول بازیش ازش استفاده کرد. حالا که پلی استیشن 5 بیرون اومده ، گیمرها متوجه شدن که این قابلیت توی این کنسول بازی هم هست. این واژه به معنای پشتیبانی از بازی های نسل قبلی هست. البته بگم که این پشتیبانی فقط از بازی های پلی استیشن 4 هست. این قابلیت باعث میشه تا از برنامه ارائه سرویس قسمت های چند نفره بازی ها رو به صورت بین نسلی بین کنسول ها جا به جا کنه. یعنی بازی رو از کنسول نسل هشتم به نسل جدید انتقال میدی.

شرکت مایکروسافت اولین شرکتی بود که تونست این قابلیت رو توی کنسول اجرا کنه. اینم بگم که چون بازی رو توی پلی استیشن 5 داری بازی میکنه گرافیکش تغییر نمیکنه. در واقع همون بازی با ویژگی های خودش توی کنسول جدید هست. پس شما با خرید پلی استیشن 5 میتونید بازی های نسل قبلی این کنسول رو هم تجربه کنید.

شاید برات جالب باشه: گرافیک و کیفیت بازی های ps5

قابلیت backward compatibility در ps5
قابلیت backward compatibility در ps5

بررسی ویژگی backward compatibility در ps5

4000 بازی ps4 در ps5

پلی استیشن 4 بازی های خیلی  زیادی داره که گیمرای پروپا قرص کلی با این بازیها خاطره دارن. حالا شما با این قابلیتی که در پلی استیشن 5 هست باعث میشود که بتونی خیلی از بازی های محبوبی که توی نسل قبلی کنسول بودش رو داشته بازی کنی و بازی کنی. بازهم میگم که میتونی 4000 بازی که  توی پلی استیشن 4 هست رو بیاری و توی پلی اسیشن 5 بازی کنی.

قابلیت backward compatibility در ps5
قابلیت backward compatibility در ps5

همگام سازی قابلیت backward compatibility در ps5

شرکت ژاپنی Hokanko اعلام کرد که سونی هدفی عالی از توسعه قابلیت backward compatility داره. این قابلیت که قبلا توی بعضی کنسول ها بوده این دفعه توی پلی استیشن5 با ارتقاء قرار گرفته. حالا گیمرها میتونن برنامه های کنسول نسل قبل یعنی ps4 رو روی  بهترین و قدرتمندترین کنسول بیاره. البته که همگام سازی بین کنسول ها بر قرار میشه تا انتقال داده ها با مشکل برخورد نکنه.

مثلا ps5 پردازنده خیلی سریع داره و بخاطر همین هم وقتی داده ها وارد آن میشن ، از نو دوباره نوشته میشه. بخاطر نوع سخت افزاری که ps5 داره ، این کنسول خیلی راحت عملکرد کنسول های قبلی رو تقلید میکنه. تقلید جوری هست که انگار ارائه برنامه مثل نسل قبل بوده. این کنسول نیاز برنامه رو شناسایی میکنه و بعدش اون رو ارائه میده.

قابلیت backward compatibility در ps5
قابلیت backward compatibility در ps5

پردازش بازی های قدیمی در قابلیت backward compatibility در ps5

سونی با جدیدترین کنسول بازی خودش در واقع میخواست نشان بده که میتونه مغز متفکر متفکری توی کنسول بزاره تا قابلیت پردازش بازی های کنسول نسل قبل رو  داشته باشه. اینطوری گیمرها میتونن تجربه بازی های نسل قبل رو توی یه کنسول عالی داشته باشن. پس با این وجود نمیتونه مثل کنسول های قبلی یه کنسول معمولی باشه.

شاید برات جالب باشه: آیا دسته ps4 روی ps5 کار می کند؟ آموزش نحوه اتصال دسته ps4 به ps5

هدف سونی از قابلیت backward compatibility در ps5

سونی با قابلیت backward compatility یه هدف داره اونم این که چرخه بازی های پلی استیشن رو حفظ کنه. براساس نمودار فروش به راحتی میشه متوجه شد هر کنسول وقتی بیرون میاد از فروش بازی هاش سودی داره. همچنین یه سری از بازی ها برای خودشون محبوب هستن و بخاطر همین این قابلیت گذاشته شد تا گیمرها بتونن این بازی های دوست داشتنیشونو داشته باشن.

با وجود این قابلیت میتونی یه کتابخانه بزرگ از بازی ها داشته باشی. سونی با ارتقاء این قابلیت نیت داشته که نسبت به همین قابلیتی که مایکروسافت داشته ، پیشی بگیره و توی این مورد خودش رو بهتر نشون بده. چون قبلا این قابلیت روی کنسول های سونی نبوده ، گیمرها بازی هاشون رو فقط و فقط روی همون کنسولی که داشتن میتونن بازی کنن. حالا سونی با ps5 به این قضیه خاتممه داده و کاری کرده تا بتونی بازی رد و بدل کنی.

با وجود این کنسول قوی به جزء اینکه بهترین نسل کنسول رو داری ، ویژگی های اضافی هم  داره که در اختیار شما قرار داده شده. فناوری جدید و خوبی رو در پلی استیشن 5 میبینین.

قابلیت backward compatibility در ps5
قابلیت backward compatibility در ps5

محدودیت های قابلیت backward compatibility در ps5

درسته که قابلیت backward compatility خیلی خوبه اما خب دارای محدودیت هایی هست که خیلی مهم هستن. یکی از این محدودیت هایی در این قابلیت هست اینه که عملکرد بازی ها در ps4 چه با نرخ 30 فریم و چه نرخ 60 فریم باشه ، ارتقائی توی پلی استیشن 5 نداره و همونجوری هستش.

فکر نکنین بازی هایی که عملکرد 30 فریم در ثانیه داره توی پلی استیشن 5 سریع تر عمل میکنه نه با همون فریم عمل میکنه مگر این که از سمت شرکت ارتقائی براش در نظر گرفته بشه. پس این فکر که مشکلات بازی ها با رفتن روی ps5 از بین میره رو از سرت بیرون کن ، چون همچین چیزی نیست.

منابع:

pushsquare

playstation

نرگس شیدا
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
ارسال دیدگاه