نقد بهترین بازی سال 2020

نقد بازی The last of us 2

میخوایم درمورد بهترین بازی سال یعنی The last of us Part II یخورده صحبت کنیم و نقدهاش رو بررسی کنیم. میدونیم که این بازی مهیج برنده جایزه ی بهترین بازی سال در جشنواره جوایز سال 2020 شد. واقعا این بازی همه چیز تمام بود. از داستان فوق العاده گیرا گرفته تا موسیقی متن و گرافیک و… .

این بازی ادامه ایی بر قسمت اول آن است که در سال 2013 منتشر شد. The last of us Part II اختصاصا برای PS4 منتشر شده است. این بازی تقریبا در همه ی موضوعات جشنواره جوایز 2020 نامزد شد. از این میان برنده جایزه ی بهترین بازی سال شد که خیلی هم دور از انتضار نبود. جوایز دیگری که برنده شد، بهترین روایت داستان، بهترین بازی اکشن و ماجراجویی، بهترین صداگذاری، بهترین کارگردانی و بهترین نوآوری، بودند.

اول یه توضیح ریزی درمورد داستان بازی بدیم بعد بریم سراغ به اصطلاح تحلیلش. الی و جوئل بعد از پنج سال گشت و گذار در ایالات متحده در شهر جکسون سکنا گزیدند. زندگی درمیان بازماندگان قطعا خطرات مخصوص به خود را دارد اما فعلا در آرامش به سر میبرند. به محض برهم خوردن این صلح و آرامش، الی برای اجرای عدالت و بازگرداندن این صلح، به سفری طولانی و پرمخاطره میپردازد. در همین حال که به شکار مخربان و عاملان برهم زدن این آرامش مشغول است، با عواقب مخرب روحی و جسمی ایی که برایش بوجود آمده، دست و پنجه نرم میکند.

نقد The last of us 2

شاید بتوان گفت بهترین همراهی اکشن و تراژدی در این بازی تعریف شده است. صحنه های اکشن فوق العاده در کنار صحنه های تراژدیک واقعا ترکیب جالبی است که کمتر بازی ایی این را داراست. بسیاری از بازی های صرفا روی یک موضوع تمرکز میکنند و از بقیه جهات به نحوی غافل میشوند اما The last of us Part II به هیچ وجه اینطوری نیست. در عین توجه به داستان، به ریز ترین جزئیات هم توجه کرده است.

اتاق ها، فروشگاه ها و هر جای دیگری که مخاطب به آنها وارد میشود با جزئیات بسیاری روبرو میشود که هرکدام از این ریز جزئیات خودش بیانگر داستانی ست. داستانی که نتنها فرد را سرگرم میکند، بلکه بیشتر او را معتاد به داستان و ذهنش را درگیر میکند.

نقد The last of us 2

همونطور که اشاره کردیم این بازی از تمام جهات فوق العاده ست. سرعت لودینگ این بازی به نحوی خوب است که بین کات سین ها حتی یک لودینگ هم وجود ندارد. این امر قطعا رو عدم فاصله گرفتن ذهن مخاطب از روند بازی تاثیر به سزایی می گذارد.

اما خب با این حال چرا این بازی در سایت معتبر Metacritic نتوانست از کاربران نمرات خوبی دریافت کند؟ طی چند روز پس از عرضه این بازی نمره کاربران به این بازی، 3.3 از 10 بود که برای همگان بسیار عجیب بود. حالا بعد از گذشت چند ماه، این امتیاز به عدد 5.7 رسیده است.

اما دلیل این امتیازات پایین چیست؟ بسیار از کاربران در نظراتی که در این سایت ثبت کرده بودند به روند بازی و تاثیر آن بر احساس خودشان بسیار شکایت داشتند. عموما رو این موضوع تاکید داشتند که روند بازی به ما نشان میدهد که چقدر آدم های بدی هستیم و باعث میشود احساس بدی به خودمان داشته باشیم.

واضح است که بسیاری نتوانسته اند با داستان بازی ارتباط برقرار کنند. دلیل این عدم ارتباط را هم نقاط امید بسیار کمرنگ و دوست نداشتنی بودن کارکترها عنوان کردند. پس مطمئنا این تقابل تراژدی و اکشن به مزاق بعضی خوش نیامده. اما خب بسیاری هم، همانطور که از جوایز مشخص است، از بازی خیلی لذت بردند. پس این بازی به نحوی است که یا عاشق آن میشوید یا  از آن متنفر میشوید.

 

اگه میخوای بهترین بازی سال 2020 میلادی رو بازی کنی و از تک تک لحظات اون لذت ببری، میتونی اکانت قانونی The last of us Part II رو از پیج اینستای حاجی بگیری. امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه.

نقد The last of us 2

حاجی گیم
ارسال دیدگاه