نقد و بررسی بازی god of war

نقد و بررسی بازی god of war

خب از اونجایی که بازی God of War حسابی بین گیمرا محبوبه میخوایم هرچی اطلاعات درمورد این بازی داریم بهتون بگیم. اول از همه باید بگم توی این بازی دیگه از Blades of Chaos خبری نیست. قرار نیست دیگه اون خشم و خوشنت های منفجر کننده رو ببینی و دوربین هم که کلا تغییر کرده. این بازی کلا با اون چیزی که تاحالا دیدین فرق کرده و فقط یه نقطه مشترک با قبلی ها داره اونم کریتوس.

البته که نباید بی انصافی کرد و گفت که این بازی اون روح باشکوه خودش رو حفظ کرده. این بازی به سبک و سیاق خاص خودش بهترین ویژگی های بازی های بزرگ رو داخل خودش جا داده. نتیجه این کار شده یه اثر فوق العاده و خارق العاده.

نقد و بررسی بازی god of war
نقد و بررسی بازی god of war

تجربه  بازی God of War

خیلی وقت بود که همه منتظر این بازی بودن. حالا باید بگم که نتیجه این همه انتظار و از اونور کار کردن شرکت روی بازی عالی شده. انقدر نسخه God of War خفن و باحال شده که میشه از روش درس بازی سازی گرفت. میتونم بگم که این بازی از همه نظر عالی و آخرین باری که یه همچین بازی بیرون اومد فکر کنم کسی یادش نباشه. بازی Last of Us رو یادتونه؟ بازی که دفتر نسل هفتم رو تنهایی بست. حالا God of War شما یاد اون بازی میندازه.

این بازی یه انقلاب با بیرون اومدنش به وجود اما نه هر انقلابی که بازی ها راه میندازن. این بازی توی عرصه بازی سازی درس خیلی بزرگی به همه سازندگان بازی داد. درس ریسک پذیری بالا و دگرگونی هایی توی بازی. این نسخه جدید انگارهمه اون المان هایی که توی همه نسخه بازی دورش خودش بسته بود و باخودش حمل میکرد ، رو باز کرد و گذاشت کنار. حالا یه نفس راحت کشید. هر چیزی که توی این پیچش دور بازی بود توی همه نسخه ها تکرار میشد مثل داستان انتقام ، دنیای یونان ، خشونت ، دوربین ثابت و تکنینک های مبارزه.

حالا توی این نسخه سانتا مونیکا همه اون چیزهای تکراری رو دور ریخته و با چیزهای جدید وارد بازی شده. دیگر بسه تکراری بودن و که خسته میشی.

نقد و بررسی بازی god of war
نقد و بررسی بازی god of war

کریتوس بازی God of War

چیزی که توی نسخه جدید بازی God of War تغییر کرده کریتوس. توی این بازی دیگه خبری از اون کریتوس جنگجو و اهل انتقام و خشونت که فقط دنبال مبارزه با خدایان بود نیست.حالا کریتوس آروم شده و دنبال جنگ و مبارزه نیست. تازه دیگه با خدایان مشکلی نداره و کاری به کارشون نداره. اون فقط دنبال یه چیز این که کنار همسر اسرار آمیزش زندگی کنه ودر آرامش پسرشونو بزرگ کنه.

اما خب بخاطر یه سری اتفاق ها همسرش دیگه زنده نیست. حالا کریتوس تنها مونده و باید بسرش آترئوس رو توی این دنیای بی رحم پر رنگ و لعاب بزرگ کنه. اون میخواد با پسرش آخرین خواسته همسرشو انجام بده. خاکستر همسرشو به بالاترین کوه نورس ببره. حالا چرا این خواسته رو داشته باید تا آخر بازی بری تا جواب شگفت انگیز رو بگیری. همه جزئیات داستان نورس به طرز شگفت انگیز ترین حالت برای شما به نمایش گذاشته شده.

نقد و بررسی بازی god of war
نقد و بررسی بازی god of war

طراحی بازی God of War

طراحی بازی God of War جوری که من بهت قول میدم اصلا دوست نداری کریتوس و آترئوس رو توی هیچ کدوم از مرحله های بازی تنها بزاری. اول که وارد بازی میشه همه چی خیلی آروم حتی کریتوس هم آرومه. فقط آترئوس به عنوان یه پسر نابلد و ناشی ممکن یه جاهایی ناامیدت کنه. اما کاش بازی همینجوری میموند. با اولین مبارزه ایی که واردش میشی بلایی سرت میاد که آدرنالین خونت بالا رفته و حس میکنی از هیجان و استرس هر آن ممکن قلبت از تو سینت بزنه بیرون.

نقد و بررسی بازی god of war
نقد و بررسی بازی god of war

بیشترین بخش بازی توی میدگارد هست و همه اتفاق های آن حول نورس جایی کریتوس و آترئوس میخوان به بلندترین قله اش برن. درسته که این بازی جهان باز به حساب نمیاد اما گسترش بازی اصلا نشون نمیده که توی یه جهان بسته هستی. آزادی عمل توی این بازی هست و با طراحی که بازی داره میتونی بین قلمروها واسه خودت سفر کنی. قرار کلی اتفاق برات بیافته و البته موانعی که باید ردشون کنی. یکی از این موانع پازل هایی که باید حل کنیش.

حل کردن این پازل ها خیلی چیزهارو توی بازی براتون باز و روشن میکنه. این پازل ها فقط گوشه ایی از بازی به حساب میاد. جزئیات توی این بازی انقدر زیبا نشون داده شده که عاشقش میشی. همه محیط ها برای خودشون داستانی پشت پرده دارن. کلی شخصیت منفی و مثبت تو طول بازی سر راهت قرار میگیره. مثلا یکی از جزئیات بازی میتونی به صداهایی که توی بازی و روی شخصیت ها هست اشاره کرد. صدای کریتوس با وجود خشی که داره اما به شدت دلنشین و به شخصیتش کاملا میاد. طرز برخورد این پدر با پسرش هم کاملا تماشاییه.

نقد و بررسی بازی god of war
نقد و بررسی بازی god of war

آترئوس بازی God of War

بزار یه چیزی راجب پسر بچه بازیمون بگم. بدون وجود آترئوس در بازی انقدر بازی جذاب و شگفت انگیز نمیشد. میشه اسم دیگه این پسر بچه رو ستون گذاشت. خیلی جاهای بازی این بچه به عنوان ستون بازی به حساب میاد.

نقد و بررسی بازی god of war
نقد و بررسی بازی god of war

میشه گفت روند بازی داره روی آترئوس میچرخه و جلو میره. اول بازی یه پسر نابلد رو میبینی که حتی تیراندازی کردن هم بلد نیست اما در طول بازی با انجام مبارزه ها و سخت گیری های پدرش حسابی راه میافته و یه مبارز عالی میشه. توی خیلی از شرایط سخت بازی پسر به پدر کمک میکنه. نگران آترئوس نباشین چون این پسر همیشه کنارت هست و کم کم از اینکه پیشتون نباشه حس میکنین. در آخر باید بگم که این بازی با همون هیجان قبل در قالب اتفاق ها جدید در خدمت شماست.

نرگس شیدا
ارسال دیدگاه