ویژگی های ماوس گیمینگ

ویژگی های ماوس گیمینگ

وظیفه ماوس رو همه میدونن. ماوس برای حرکت کردن ، کلیک کردن روی گزینه مورد نظر و حتی حرکت دادن پنجره ها هست. حالا اینجا اون چیزی که یه ماوس رو متفاوت و بهتری از بقیه ماوس ها میکنه خصوصیتای خودش. ماوس های گیمینگ یکی از بهترین و پرطرفدارترین ماوس ها به حساب میاد. این محبوبیت ماوس های گیمینگ بخاطر ویژگی و خصوصیاتش هست. این ماوس ردیابی خیلی دقیق و البته سرعت بالاتری دارن.

اما فقط توی همین دو مورد خلاصه نمیشه. این ماوس ها قابلیت اینو دارن که شخصی سازی بشن ، نحوه کاربری و راحتی که دارن از خصوصیتایی که نسبت به ماوس های دیگه بهش برتری میده. وقتی که میخوای شروع به بازی کنی با وجود این ماوس همه عملکردها مثل تصویر رو حرکت دادن ، کنترل ، مسیریابی و نشانه گیری که از کارهای مهم بازی شوتر هست ، با بهترین عملکرد انجام میشه.

یکی از مهم ترین تفاوت های بین ماوس گیمینگ و معمولی سنسوری که ماوس های گیمینگ داره. این سنسور با دقت و سرعت خیلی بالاتری نسبت به ماوس های معمولی عمل میکنه که همین موضوع باعث برتریش شده.

شاید برات جالب باشه: بهترین کیبوردهای گیمینگ

ویژگی های ماوس گیمینگ
ویژگی های ماوس گیمینگ

ماوس گیمینگ چه ویژگیهایی باید داشته باشه؟

سنسورهای لیزری و نوری ماوس گیمینگ

ویژگی های ماوس گیمینگ
ویژگی های ماوس گیمینگ

سنسورهای نوری LED در واقع سیستم سنسوری هستن که توی همه ماوس های معمولی ازشون استفاده شده. این صنعت پی آخرین تغییراتی که داشته ، از سنسورهای لیزری داخل ماوس استفاده کرده. حالا باید بدونی این دوتا نوآوری چه تفاوت هایی باهم دارن. باید گفت ساخت و نحوه عملکرد هر دو مثل هم هست. اما تفاوت این وسط در اینه که به جای نور قرمز ، LED و اینفرارد از فناوری لیزری استفاده کردن.

این نور لیزری باعث میشه که سطح ماوس پد روشن بشه. توی این ماوس تغییرات سرعت و جهت حرکت ماوس تشخیص میدن که توی سنسورهای نوری با پردازی تصویر انجام میشد. در واقع ماوس هایی که سیستم سنسورهای لیزری دارن عمق فرورفتگی و برآمدگی رو تشخیص میدن. همین موضوع باعث حساسیت بیشتر ماوس ها نسبت به ماوس های نوری میشه.

وضوح عملکرد با DPI ماوس های گیمینگ

ویژگی های ماوس گیمینگ
ویژگی های ماوس گیمینگ

باید بگم که DPI، اندازه دقت ماوس شماست. شما هرچقدر DPI ماوستون بیشتر باشه ، وقتی داری ماوس رو حرکت میدی نشانگر ماوس هم بیشتر حرکت میکنه. همین عملکرد بالا DPI ماوس های گیمینگ ، تفاوت بین این ماوس ها با ماوس های معمولی به حساب میاد.

بگم که دقت ردیابی این ماوس های خیلی بالاست. بزار برای مثال بهت بگم توی ماوس های لاجیتک که جزو ماوس های گیمینگ گران قیمت هستش ، سنسور لاجیتک HERO داخلش استفاده کردن. بازه این ماوس DPI 100 تا 16000 هست.

راستی اینم بگم که یه سری از این ماوس ها دکمه ایی دارن تا بتونی DPI رو تنظیم کنی و یا حتی دکمه ی Sniper Button دارن که وقتی فشارش میدی DPI ماوس به کمترین مقدار میرسه. اینطوری موقع شلیک با اسنایپر دقت بیشتری داری.

شخصی سازی و طراحی ارگونومیک ماوس های گیمینگ

ویژگی های ماوس گیمینگ
ویژگی های ماوس گیمینگ

طراحی ماوس های گیمینگ ارگونومی که این یه موضوع مهم توی همه ماوس ها هست. برای اینکه گیمرهای انقدر غرق بازی میشن که متوجه گذشتن زمان نمیشن ، پس خیلی مهم که حس راحتی و لذت رو توی این طول زمانی داشته باش. در حال حاضر ماوس Logitech G903 از بهترین ماوس های گیمینگ هستش. این ماوس بهت اجازه میده که با توجه به نیازت تعداد دکمه ها و همچنین وزن ماوس رو انتخاب کنی.

بیشتر ماوس های به جزء دکمه های چپ و راست که همه ماوس ها دارن ، یه سری دکمه برای تنظیمات هم دارن. این تنظیمات برای اینه که موقع بازی دستورهایی مثل تعویض اسلحه و ….. رو بدون نیاز به کیبورد در سریع ترین حالت ممکن انجام بدی و به بازیت برسی. این قابلیت توی بازی هایی که در کمترین زمان باید انتخاب درست رو بکنی و سریع انجامش بدی خیلی مهمه و بهتون کمک میکنه.

شاید برات جالب باشه: صندلی گیمینگ چه ویژگی های باید داشته باشد؟

دوام ماوس های گیمینگ

ویژگی های ماوس گیمینگ
ویژگی های ماوس گیمینگ

چیزی که برای خیلی از گیمرها مهم وزن ماوس. گیمرها دوست دارن که ماوس با عملکرد خوب داشته باشن. اما در کنار این عملکرد وزن ماوس هم براشون مهم تا بتونن راحت حرکت کنن و به بازیشون برسن. وقتی ماوس بیش از اندازه سبک باشه ، باعث میشه کنترل اون سخت تر بشه و احتمال باختن گیمر توی بازی بیشتر بشه. بخاطر همین معمولا گیمرها ماوس های سنگین تر رو برای بازی ترجیح میدن.

کنترل ماوس های سنگین تر خیلی راحت تر است البته اینم بدون که این ماوس ها بیشتر به مچ دست فشار میاره. وزن ماوس های به اندازه چند گرم با هم فرق دارن نه بیشتر. کل وزن هم به قطعاتی که داخل و به ماوس وصل شده.

برای ساخت ماوس های گیمینگ از مواد بهتری استفاده شده. این نوع مواد رو توی ماوس های معمولی نمیتونی پیدا کنی. همین موضوع هم باعث دوام بیشتر ماوس های گیمینگ نسبت به ماوس های معمولی شده.

البته اینم بگم که با توجه به قیمت  ماوس های گیمینگ اینکه دوام خوبی دارن همچین دور از انتظار هم نیست. شما میتونین با توجه به خصوصیاتی که هر ماوس گیمینگ برای خودش داره ، بهترین نوع رو برای کار خودتون انتخاب کنین و ازش استفاده کنین.

منابع:

binarytides

نرگس شیدا
ارسال دیدگاه