همه چیز درباره far cry 6

همه چیز درباره far cry 6

شرکت یوبیسافت زمانی که بازی فار کرای 5 رو بیرون داد ، در واقع یه جورایی میخواست نشون بده که این بازی حاوی پیام های سیاسی دنیا است. حالا با بیرون اومدن بازی far cry 6 ، داستان بی پرده شده.

دیگه این نسخه از بازی خیلی واضح داره به همه نشون میده که بازی ، پیام های سیاسی بین انقلاب ایران ، کوبا و انقلاب های اخیر است. این در صورتی است که در نسخه ی قبلی در واقع اطلاع دادن این پیام ها در حاشیه بوده.

اگر شما از تاریخ س در بیاری ، متوجه میشی که گوشه و کنار این بازی ، اشاره های مستقیم و غیر مستقیم شده است. البته این را هم بگوییم که فار کرای 6 پس زمینه ایی از تخیل و غیر واقعی بودن داره.

شاید برات جالب باشه: بررسی بازی ghost of tsushima

همه چیز درباره far cry 6
همه چیز درباره far cry 6

داستان بازی far cry 6

در دل دریای کاراییب ، جزیره ایی وجود داره که یارا نام داره. مردم این جزیره اسپانیولی حرف میزنن و یا شورشی هستند یا به زور به خدمت ارتش در اومدن. آنتون کاستیو که یه دیکتاتور سفید پوست هست ، بعد از اینکه به عنوان رییس جهور انتخاب میشه ، تصمیم میگیره این جزیره مثل زمان پدرش حکمرانی کنه.

نه انتخابات ، آزادی بیان و کار اجباری ، هیچکدام. در واقع یارا در یک تحریم شدید قرار داره ؛ اما خب کاستیو میخواد به کمک دوستانی که بیرون از شهر داره ، دوباره یارا رو سرپا کنه.

دشمن اصلی و شماره یک آنتون از داخل یه شورشی و ازبیرون یه آمریکایی دیده میشه که میخواد بزرگترین محصولش یعنی ویویرو رو در جایگاهش نگه داره. دانشمندان و کاستیو ادعا دارن که ویویرو یه سرطان است و اگر نباشه یارا به یه بهشت ک همیشه میخواستن تبدیل میشه.

البته اگه به طبیعت یارا دقت کنین متوجه میشین که چیزی کمتر از بهشت نداره ، و فقط تانک ها یه جور نمای بصری بهش دادن. در سه نسخه ی قبلی این بازی ، سه روانی درجه یک داشتن یارا را کنترل میکردن.

همه چیز درباره far cry 6
همه چیز درباره far cry 6

اما آنتون برخلاف همه اون ها نه بیماری روانی داره ، و نه قارچ سمی و مواد مخدره مصرف میکنه که بخواد توهم بزنه و شهرش را اداره کنه. این شخصیت در واقع یه دیکتاتور کامل و البته پدری دلسوز است ، که از دوران بچگی خود دنیایی از عقده داره.

دنی روهاس ، شخصیت اصلی داستان که به انتخاب شما زن یا مرد میتونه باشه ؛ نسبت به کاراکترها نسخه های قبلی انسجام بیشتری داره. این شخصیت با پس زمینه ایی قابل قبول داستان زندگی خودش رو تعریف میکنه.

در کل باید گفت که دنی دیگه یه کاراکتر معمولی به حساب نمیادش ، حالا دیالوگ های زیادی داره و البته هزارتا بلا هم سرش میاد.

این دو موضوعی که گفته شد ، از اصلی ترین تفاوت هایی است که فار کرای 6 با نسخه های قبلی داره. در فار کرای 6 شکست نمیخورید و داستان کاملا سر راست است ، یعنی میدونین چی میخواین و برای چی بازی میکنین.

از همون اول بازی دنی میخواد به آمریکا فرار کنه ، اما دوستانش میگویند که در آنجا برای تو فرش قرمز پهن نمیکنن. یا باید تا آخر حرف هایت رو در پشت باجه سوپرمارکت در شب بزنی و یا میتونی یارا رو از دست کاستیو نجات بدی.

همه چیز درباره far cry 6
همه چیز درباره far cry 6

حالا شما تصمیم میگیری که بمونی یا بری. شما این بازی رو یا توی یک ساعت تموم میکنی و یا 30 ساعت طول میکشه. یا با یه قایق فکستنی فرار میکنه و یا میمونی و انقلاب به پا میکنی.

همیشه فار کرای تمرکز خودش رو روی شخصیت های منفی گذاشته ، اما در far cry 6 بیشترین تمرکز روی آنتون کاستیو و پسر 13 سالش و دوستانش است.

یارا ؛ جزیره far cry 6

به طور کلی بخوایم راجب far cry 6 بگیم ، یارا در این نسخه از بازی به چهار دسته تقسیم میشه. یک منطقه ایی که در آن آنتون با برج بلندش در آن در حال حکمرانی است ، سه منطقه دیگه که هرکدام دسته یه دیکتاتور هست.

شما به هر کدوم از این منطقه ها برید ، به یه گروهی از شورشی ها رو به رو میشی که شخصیت های منحصر به فرد خودشون رو دارن. یکی داره رپ اعتراضی میخونه ، یکی دیگه به سبک وندالیزم  اعتراض مدنی اعتراض میکنه ، جای دیگه با یه خانواده بااعتبار و قدرتمند رو به رو میشی ، توی منطقه ی دیگه شورشی های سابخورده خواهی دید خلاصه اینکه هر منطقه یه افرادی هستند.

همه چیز درباره far cry 6
همه چیز درباره far cry 6

هر کدام از این شخصیت ها داستان خودشون رو دارن و با کشته شدنشون توی هر عملیات نارحت و غمگین میشوید. در مقابل دیکتاتورهای کوچک هستند که باکشته شدن آن ها به برج کاستیو نزدیک تر میشوید.

شاید برات جالب باشه: نقد و بررسی بازی spider man miles morales

گیم پلی far cry 6

در فار کرای 6 گیم پلی بازی خیلی تغییر نکرده است ، همه چیز تقریبا شبیه به نسخه ی قبلی خودش است. فقط یه سری تغییرات ریز در ساختار بازی و یه سری تغییرات بزرگ در سلاح ها ، تجهیزات و لباس ها دیده میشه.

همه چیز درباره far cry 6
همه چیز درباره far cry 6

در فار کرای 3 بهترین درخت مهارت ها وجود داشت یادتون هست؟ شما هر مرحله ایی که باز میکنی ، یه گام به جلو میرید. در فار کرای 4 این درخت محدود تر شد اما هنوز جذابیت های خودش رو بازی داشت. توی فار کرای 5 درخت تبدیل به پرک هایی شد تا اینکه در فار کرای 6 کلا حذف شد.

یه ذره باعث تعجب است که یه گیم پلی چابک و سریع تبدیل شد به گیم پلی خشک و ساده. قبلا میتونستین استایل خودتون رو پیدا کنید و بعد بر اساس اون بازی رو بچینین.

حتی میتونستین یه پایگاه رو نشونه بزارین و در 15- 20 ثانیه از پا درشون بیاری ، اما توی این بازی دیگه به جز انتخاب سلاح با سایلنسر و یا بدون آن ها ؛ هیچ گزینه دیگه ایی ندارین.

کلام آخر

در کل باید گفت که فار کرای 6 یه بازی سرگرم کننده نسل نهمی به حساب میادش. شما میتونین بدون پرداختن به مراحل جانبی ، یه راست و بدون حاشیه برید سراغ بازی اصلی. البته تجربه بازی های جانبی ها حال خودش رو داره.

البته اینم بگم که شما هر هفته میتونین به بازی برگردین و ماموریت های جدیدی رو انجام بدین. این بازی به گونه ایی طراحی شده که اصلا دلت نمیاد از روی سیستم بازیت پاکش کنی.

منابع:

pcgamer

نرگس شیدا
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
ارسال دیدگاه