مقایسه دسته بازی PS4 و PS5؛ کدام بهتر است؟

مقایسه دسته PS5 و PS4

یکی از پرکاربردترین و مهم ترین قسمت های هر کنسول، دسته آن است. دسته ای که همراه با کنسول ها از ابتدای تاریخ پیدایش و ساخت آنها پیشرفت کرده است و در هر نسل شاهد انواع جدیدتر و متنوع تر آن هستیم.

اینکه بگوییم طراحی دسته کنسول به اندازه خود کنسول اهمیت دارد بزرگنمایی نیست، موضوعی است که توسط سازندگان بهترین کنسول های جهان اثبات شده است.

همانطور که مایکروسافت با طراحی دسته استاندارد Xbox 360 در نسل 7 یکی از عوامل بزرگ فروش کنسول خود را مهیا کرد، دسته ای که همچنان و بعد از گذشت بیش از 10 سال مورد استفاده بسیاری از بازیکنان در سراسر جهان است.

اهمیت این قسمت باعث شده است تا در هر نسل رقابتی نیز در این قسمت میان غول های صنعت کنسول یعنی سونی، مایکروسافت و نینتندو شاهد باشیم. سونی بعد از نسل 7، درس های خود را از طراحی دسته بازی گرفته بود. چیزی که در نسل 8 به وضوح مشاهده شد.

مایکروسافت در نسل 8 و برای کنسول خود یعنی Xbox One از دسته قبلی و موفق خود یعنی Xbox 360 الهام گرفت و با تغییرات اندکی در طراحی فیزیکی روانه بازار کرد.

سونی در سمت مقابل، تغییرات بیشتری در دسته بازی خود اعمال کرد، چیزی که در یک مقایسه ساده تصویر نیز کاملا مشخص است. دسته PS3 به ساده ترین شکل ممکن طراحی شده بود، چیزی که به خوبی خود بد نیست، اما با پیشرفت کنسول ها و بالا رفتن توقع بازیکنان در هر نسل، جوابگوی کنسول PS4 و یا حتی خود PS3 نبود.

سونی به یک تفاوت خاص نیاز داشت، چیزی که تجربه ای به یاد ماندنی و جذاب برای کاربران خود رقم بزند. چیزی که در نهایت تبدیل شد به DualShock 4. بهتر است قبل از ادامه مقاله، درباره دسته های DualShock بیشتر بدانیم.

دسته های DualShock انقلابی را در صنعت بازی رقم زدند. از سال 1997 و عرضه دسته جدید برای کنسول PS1، تا به الان دسته های DualShock تغییرات زیادی به خود دیده اند، اما سونی همواره تلاش کرده است تا ظاهر و حس مخصوص آنها را حفظ کند.

اما همانطور که گفته شد، پس از نسل 7 این رویه تغییر کرد و سونی تغییراتی در دسته های خود برای دو کنسول PS4 و PS5 اعمال کرد. تغییراتی که در نهایت باعث ایجاد دسته ای مدرن و بسیار بهتری شد.

سونی و تغییر نسل دسته ها

اگر تصاویر را در کنار همدیگر قرار دهیم، متوجه می شویم که سونی واقعا تمایلی نداشت که فرمول موفق خود را دچار تغییرات بزرگی کند. در تصویر بالا، سه دسته بازی DualShock، DualShock 3 و DualShock 4 در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

DualShock تا نسخه سوم خود تغییرات زیادی نداشت. به نحوی که اگر در کنار یکدیگر نگه داریم به سختی می توان تفاوت ها را مشاهده کرد. دسته DualShock 4 با دکمه Share، لایت بار و تاچ پد جهشی بزرگ نسبت به مدرن شدن دسته های DualShock بود. تغییراتی که باعث تغییر قالب و راحت تر شدن نگه داشتن آن شد.

در نسل 9 و برای کنسول PS5 سونی تصمیم گرفت تا دسته خود را به سطح بالاتری ببرد، چیزی که باعث ایجاد تغییرات بسیار زیادی در دسته شد و در نهایت نام جدیدی نیز به آن داده شد. دسته DualSense آخرین طراحی سونی است و در ادامه توضیح خواهیم داد که چرا این طراحی و تغییرات بسیار خوب و در جهت مثبت بوده است.

سونی و تغییر نسل دسته ها
سونی و تغییر نسل دسته ها

در ابتدا نیاز است یک مقایسه کلی درباره ویژگی های هر دسته بدانیم.

DualShock 4؛ پیرمردی که کنار گذاشته شد

با اینکه دسته DualShock 4 نسبت به دسته قبلی DualShock 3 تغییرات بزرگی از جمله لایت بار و صفحه لمسی داشت، اما همچنان بدنه و هسته اصلی دسته مربوط به نسل قبل است.

علاوه بر دکمه اشتراک گذاری که نقش بارگذاری سریع محتوا در شبکه های اجتماعی را داشت، چیز خاصی نسبت به این دسته وجود ندارد. طراحی مشکلات خود را داشت و باتری آن نیز عالی نبود.

ویژگی های مثبت:

صفحه لمسی

دکمه اشتراک گذاری

اسپیکرهای درون دسته

لایت بار که برای برخی بازی ها استفاده شد

ویژگی های منفی:

لایت بار مصرف بالایی از باتری داشت

محل قرارگیری و قالب دکمه ها

استفاده از Micro-USB برای شارژ

دسته ps4
دسته ps4

DualSense؛ ارتقا بزرگ

دلیل خوبی وجود دارد که سونی نام آخرین دسته خود را DualShock 5 انتخاب نکرد. DualSense در حال تلاش برای ایجاد یک تغییر و انقلاب میان دسته های سونی است و با تغییر در بدنه و اعمال فرم ارگونومیک بیشتر، تریگرهای ارتقا یافته و هوشمند این مسیر را شروع کرده است.

سونی قطعا گام بزرگی برای بهبود دسته های خود برداشته است و مشتاق هستیم تا ببینیم در ادامه چه بهبودها و تغییراتی در DualSense اعمال خواهد شد.

ویژگی های مثبت:

بهبود تریگرها و شکل آنها

تریگرهای هوشمند

محل قرار گیری جدید لایت بار

استفاده از USB-C برای شارژ

میکروفون درون دسته

ویژگی های منفی:

محل قرارگیری و قالب دکمه ها

مقایسه ی Dualsense با رقیب خود

اکنون بیش از هر زمانی، دسته DualSense با دسته Xbox One مقایسه می شود. مقایسه ای که در گذشته چندان حرفی از آن زده نمی شد. دلیل این موضوع، طراحی ارگونومیکی است که باعث تغییر شکل دسته و بدنه شده است و آن را متفاوت با دسته های قدیمی سونی کرده است.

این تغییر طراحی ممکن است یک اصلاح جزئی به نظر برسد، اما در واقع یکی از مهم ترین تغییراتی است که سونی در دسته های خود ایجاد کرده است. شکل و بدنه دسته همه چیز درباره یک دسته است، اگر دسته در دست راحت نباشد، دیگر مهم نیست که چند ویژگی مفید و انقلابی دارد.

به دلیل تغییرات ایجاد شده تریگرها در دسته DualSense، که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد، سونی مجبور به تغییر شکل آن بخش شد. که در ابتدا ممکن است تفاوتی با DualShock 4 مشاهده نشود، اما با دقت می توان به وضوح تغییر اندازه و بزرگتر شدن تریگرها را مشاهده کرد.

خرید دسته پلی استیشن 5
خرید دسته پلی استیشن 5

سونی به دلیل بزرگتر شدن اجزای دسته و در تلاش برای حفظ تعادل ظاهری دسته، شکل کلی دسته را تغییر داد. در نهایت، DualSense دارای تریگرهای بزرگتر و بهتری شد اما همچنان تعادل کلی دسته حفظ شد. همچنین به دلیل از بین رفتن فضای گودی زیر تریگرها، سرعت استفاده از تریگرها در DualSense بیشتر از قبل شده است.

در ادامه به تفاوت های اصلی و مهمی که دلایل اصلی بهتر بودن DualSense نسبت به DualShock 4 است می پردازیم.

 dualshock 4
dualshock 4

تریگرها

تریگرها در DualShock 4 معمولی بودند و هیچ چیز خاصی نسبت به آنها وجود نداشت. اما این موضوع در DualSense متفاوت است. علاوه بر تغییرات ظاهری ایجاد شده در این بخش، حسگرهای تریگرها ارتقا پیدا کرده اند و براساس بازی که در حال انجام است، تریگرها عملکرد متفاوتی خواهند داشت.

در دسته های قدیمی، وقتی بازیکن در حال شلیک با تیربار بود دسته لرزش پیدا می کرد تا حس و حال بازی به بازیکن منتقل شود. اما شدت لرزش دسته همیشه یکسان بود. تریگرهای هوشمند در DualSense باعث می شوند تا دسته براساس فشار دست و بازی که در حال انجام است متوجه شود چه میزان باید لرزش ایجاد کند. چیزی که باعث می شود شما بیش از همیشه به فضای بازی جذب شوید و اعمال خود را حس کنید. این موضوع شاید در ابتدا بزرگ به نظر نرسد، اما کافی است یک بار این ویژگی را هنگام کار با دسته DualSense تجربه کنید تا متوجه شوید که همانطور که سونی گفته است، یک انقلاب در دسته های بازی رخ داده است.

لایت بار دسته ps4
لایت بار دسته ps4

محل قرار گیری لایت بار

لایت بار ایده جالبی از سمت سونی بود که سازندگان به خوبی از آن استفاده نکردند و مورد استقبال تیم های سازنده قرار نگرفت. موضوعی که باعث شد لایت بار از یک ویژگی خوب تبدیل به یک ویژگی آزاردهنده شود. زیرا به جای ارائه تجربه بهتر برای بازی، صرفا نور بیشتری ایجاد می کرد و باتری را خالی می کرد. بزرگترین مشکل این بود که بازیکنان این امکان را نداشتند که لایت بار را خاموش کنند.

با تمام این مسائل، سونی همچنان تصمیم گرفت تا از لایت بار در دسته بعدی خود یعنی DualSense استفاده کند. اما این بار تفاوت هایی وجود دارد، با اینکه همچنان نمی شود به صورت کامل این نور را خاموش کرد، اما محل قرار گیری آن کوچک تر و بهینه تر شده است و حال به صورت کامل در زیر صفحه لمسی دسته قرار گرفته است. همچنین دیگر مانند گذشته مصرف بالایی از باتری ندارد.

لایت بار دسته ps5
لایت بار دسته ps5

در نهایت، هیچ شکی وجود ندارد که DualSense بسیار پیشرفته تر از DualShock 4 است. موضوعی که حتی بعد از استفاده کوتاه مدتی با DualSense، به خوبی خود را نشان می دهد. دسته DualSense تقریبا در هر قسمتی نسبت به DualShock 4 پیشرفت کرده است و اگر سونی بتواند طرح دکمه ها، شکل و محل قرار گیری آنها را به شکل بهتری پیاده سازی کند به یک دسته بی نقص دست پیدا می کند که می تواند نسل ها از بدنه آن ایده بگیرد.

حاجی گیم
ارسال دیدگاه