تاریخچه بازی کال اف دیوتی

تاریخچه بازی کال اف دیوتی

بازی کال اف دیوتی یه مجموعه جذاب در چند نسخه مختلف هست که به بازار ارائه داده شده. هرکدوم از این بازی های مجموعه یه داستان ، محتوا و ویژگی هایی داره که برای خودش جذابیت های خاصش رو داره. برای اینکه بخوایم راجب کل داستان و تاریخچه بازی کال اف بگیم باید تقریبا یه روزکامل رو صرفش کنیم. اما ما در این جا یه توضیح مختصری راجب به هرکدوم از بازی های این مجموعه بهتون میگیم تا شما هم اطلاعاتی داشته باشین. پس با همراه باشین.

شاید برات جالب باشه: راهنمای بازی red dead redemption

بررسی نسخه های مختلف بازی کال اف دیوتی

Call of Duty

Call of Duty
Call of Duty

این بازی در 29 اکتبر 2003 منتشر شد و برای دستگاه های Microsoft ، Xbox 360 ، Playstation 3 OS X ،  Windows ساخته و سازگاری کامل داره. این نسخه از بازی با بازی ژانر First Person Shooter کاملا متمایز هست. این متمایز بودنش هم بخاطر گیم پلی بازی و واقع گرایانه بودن و برجستگی این بازی هست. مثلا یه نمونه اش اینه که کل انبار مهمات بازیکنان به دو سلح ختم میشه و در ضمن هرچی سلاح و مهمات هست جهت حفظ سلامتی بازیکن و کمتر آسیب دیدن هست.

به جزء مکانیک بازی ، تنظیمات بازی هم کاملا واقع گرایانه هستش. این بازی توی چهارچوب جنگ جهانی دوم باقی مونده و ژانر شوتری خودش رو حفظ کرده و از دنیای علمی/تخیلی الهام نگرفته. حالا بازیکنان توی نقش سربازان آمریکا ، بریتانیا و شوروی سابق در جنگ جهانی دوم ایفای نقش میکنن. اولین بار این نسخه از بازی برای ویندوز ارائه شد و بعد از گذشت چند ماه برای بقیه دستگاه هایی که گفته شد هم بیرون اومد.

Call of Duty 2

Call of Duty 2
Call of Duty 2

این بازی از مجموعه توی 5 اکتبر سال 2005 بیرون اومد و برای دستگاه های Microsoft ، Xbox One ، Xbox 360 OS X  ، Windows قابل دسترسی هست. این بازی بعد موفقیت نسخه قبلی بیرون اومد. البته که نوآوری های جدیدی رو هم  با خودش داشت. یکی از اون نوآوری هاش سلامتی خودکار که عنصر اصلی بازی مدرن هست. این قابلیت بازیکن و به بازی سریع تر هل میداد و برعکس بازی های دیگه بود که خطاها و شمارنده جون شمارو بالای صفحه همش نشون میداد.

این نسخه از بازی اصول ساختاری رو حفظ کرده و با قابلیت سلامت خودکار ، سه کمپین سه نفره خودش رو داره. البته که باید گفت گرافیک این بازی نسبت به نسخه قبلی بهبود پیدا کرده. اول این بازی برای ویندوز و ایکس باکس 360 بیرون اومد. این یه موفقیت برای کنسول نسل دوم بود که بعدها برای دستگاه هایی که گفته شد هم بیرون اومد.

Call of Duty 3

Call of Duty 3
Call of Duty 3

7 نوامبر 2006 سال انتشار این نسخه از بازی بود و  برای  Xbox ، Playstation 3 ، Playstation 2 ، Wii ، Xbox One  ارائه شد. این بازی در واقع سومین نسخه از بازی به حساب میاد. این بازی به جزء گرافیک که بهبود یافته هیچ تغییر دیگه ایی توی گیم پلی یا تنظیمات نکرده است. یه تغییر دیگه توی این بازی ، مدیریت مبارزه تک نفره هست.

این تک نفره بودن از دید 4 شخصیت اصلی بازی هست. مثلا خودرهای چند نفره هم به این بازی اضافه شد. اینم باید بگم که این نسخه از بازی تنها نسخه ایی بود که برای PC و MAX منتشر نشد و فقط برای دستگاه هایی که گفته شد بیرون اومد.

Call of Duty 4 : Modern Warfare

Call of Duty 4 : Modern Warfare
Call of Duty 4 : Modern Warfare

نسخه Call of Duty 4 : Modern Warfare در 5 نوامبر 2007 ارائه شد و با Xbox 360 ، Playstation 4 ، Playstation 3 ، Microsoft ، Nintendo DS ، Nintendo Wii ، Xbox One OS X ، Windows سازگاری داره. این نسخه از بازی با تغییر خیلی بزرگی که انجام داده کلی محبوبیت برای خودش داشته. این نسخه اولین نسخه ایی بود که بعد از سه مرحله توی جنگ جهانی دوم توی یه محیط کاملا مدرن ارائه شده.

این بازی خیلی با اصل بازی تفاوت نداشت اما خب کلی اسلحه مدرن و ابزار و وسیله هایی که توی نسخه های قبلی نبود دیده میشه. Campain-Wise یه درگیری های درجه یک هست که بین انگلیس و آمریکا توی خاورمیانه روسیه انجام میشه. مولتی پلی این بازی جزو اولین های بود که امکانات سطح بندی و سفارشی رو داره.

شاید برات جالب باشه: همه چیز درباره بازی battlefield

Call of Duty : World at War

Call of Duty : World at War
Call of Duty : World at War

این بازی در 11 نوامبر 2008 منتشر شد و برای Xbox One  ، Xbox 360 ، Playstatio 3 ، Microsoft ،  Windows ، Nintendo DS ، Nintendo Wii ارائه شده است. Treyarch دومین بازی خودش رو توی این مجموعه بیرون داد. این نسخه از بازی در واقع به جنگ جهانی دوم برمیگرده. از لحاظ تک نفره بازی کردن یا چند نفره بازی کردن تغییری نکرده و مثل قبل.

توی ماموریت های تک نفره به مرکز اقیانوس آرام و شرق میروید و مرحله هایی که قابلیت اکتشاف دارن و ندیدین تا حالا ، دسترسی پیدا میکنین. توی قسمت چند نفره هم بازی مثل قبل فقط بخش a Zombie Defense Mode رو اضافه کرده.

Call of Duty : Modern Warfare 2

Call of Duty : Modern Warfare 2
Call of Duty : Modern Warfare 2

10 نوامبر 2009 تاریخ انتشار این بازی و Microsoft ، Xbox 360 ، Playstation 3 OS X ،  Windows قابل اجرا این بازی هستن. این بازی روایت نسخه قبلی رو داره و پیش گرفته. اما خب بخش عمده آن به بخش چند نفره ختم میشه. دوباره قرار به عنوان عملیاتگر بریتانیایی SAS و سرباز آمریکایی نقش آفرینی بکنی.

Spec Ops مهم ترین بخشی بود که به این بازی اضافه شد. میتونی تنهایی یا با یه گروه مجموعه ایی از عملیات رو انجام بدین. به غیر از همین موردی که گفته شد تغییر دیگه ایی صورت نگرفته است.

Call of Duty Black Ops

Call of Duty Black Ops
Call of Duty Black Ops

بازی در 9 نوامبر 2009 بیرون اومد و با Xbox One ، Xbox 360 ، Playstation 3 ،  Windows ، Microsoft ، Nintendi DS ، Nintendi Wii  سازگاری داره. بعد از اینکه چهار نسخه از این مجموعه توی جنگ جهانی دوم بوده این نسخه به جلو پیش روی کرده.

این بازی وقایع دوران جنگ سرد هست. توی این بازی بیشتر تمرکزت روی عملیات مخفی که پشت پرده هست و مکانیک بازی باید بزاری. این بازی تغییر چندانی نسبت به نسخه های قبلی نداشت و شخصیت های اصلی بازی قابلیت صحبت کردن دارن.

توی قسمت چند نفره مکانیک بازی تغییر نکرده ولی بازیکن میتونه شخصیت خودش رو بهتر و عمیق تر بسازه و بخش زامبی هم دوباره هست توی این بازی.

Call of Duty : Black Ops 2

Call of Duty : Black Ops 2
Call of Duty : Black Ops 2

این بازی 13 نوامبر 2012  بیرون اومده و با Xbox One ، Xbox 360 ، Plastation 3 ، Windows ، Microsoft ، Nintendo Wii U سازگاره. این بازی بی نظیر دنباله Black Ops هست. این بازی در بخش کمپین دو زمان 1980 و 2020 رو داره. توی بخش چند نفره سیستم سلاح ها تغییر و پیشرفت کرده و میتونه پیوست ها رو تغییر و ارتقاء بده. به جزء قسمت چند نفره بازی حالت زامبی هم داره داره که هیجانی تر بشه بازی.

شاید برات جالب باشه: نقد و بررسی بازی nfs heat | مهم ترین نکات بازی nfs heat

Call of Duty : Ghosts

Call of Duty : Ghosts
Call of Duty : Ghosts

این بازی 5 نوامبر 2013 انتشار شده و برای Xbox 360 ، Playstation 4 ، Playstation 3 ، Windows ، Microsoft ، Nintendi Wii U ، Xbox One هست. این نسخه از بازی چهارمین بازی Infinity ward هست که ساخته شده. این بازی علمی تخیلی و بیشتر به آینده نگاه داره. یه شخصیت جدید به بازی اضافه شده و همچنین میتونی یه حیوان رو کنترل کنی. اما توی بخش های چند نفره محیط های ویرانگری رو میبینی اما در کل که ویژگی هایی از نسخه قبلی داره.

Call of Duty : Advanced Warfare

Call of Duty : Advanced Warfare
Call of Duty : Advanced Warfare

4 نوامبر سال 2014 این بازی منتشر شد و برای Xbox 360 ، Playstation 4 ، Playstation 3 ، Windows ، Microsoft ، Xbox One ارائه میشود. این بازی تنها بازی که Sledgehammer Games ساخته است. این نسخه از بازی توی قرن 21 هست و کاملا علمی و تخیلی به حساب میاد. اصل بازی مثل نسخه اولی هست اما خب یه قالب جدید برای خودش داره. یکی از تغییرات بازی سپر قابل حمل ، تقویت سلامت و ….. هست. توی بخش چند نفره به جزء تحرک و سرعت بالا چیزی تغییر نکرده. تازه زامبی ها هم تجدید شدن.

Call of Duty : Black Ops 3

Call of Duty : Black Ops 3
Call of Duty : Black Ops 3

این نسخه بازی 6 نوامبر سال 2015 منتشر شد و با Xbox 360 ، Playstation 4 ، Playstation 3 ، Windows ، Microsoft ، Xbox One سازگاری داره. این بازی دوران جنگ سرد رو ول کرده و روی آینده 2060 تمرکز داره. در ضمن باید بگم کمپین های این بازی به صورت 4 نفره طراحی شده است. بخش چند نفره تغییری نکرد اما سلاح های بازی نسبت به نسخه های قبل ارتقاء داده شده. همچنین کاراکترهای جدیدی رو اضافه کرده و بخش زامبی ها پیشرفت کرده.

Call of Duty : Infinite Warfare

Call of Duty : Infinite Warfare
Call of Duty : Infinite Warfare

4 نوامبر سال 2016 سال انتشار بازی و برای دستگاه های Microsoft ، Xbox One ، Playstation 4 ، Windows هست. این بازی کاملا علمی تخیلی بوده و حوادث بازی خیلی دور اتفاق میافته. بازیکنا به فضای خارج بازی میرن که گرانش زمین صفر. اصل بخش چند نفره هیچ تغییری نکرده و مثل قبل. بازیکن ها میتونن از طریق Combat Rigs سلاح های مختلفی تولید کنن. یه  بخش ساده از زامبی هم توی این بازی هست.

Call of Duty : WW2

Call of Duty : WW2
Call of Duty : WW2

این بازی 3 نوامبر سال 2017 انتشار شد و برای Microsoft ، Xbox On ، Playstation 4 و Windows قابل ارائه هست. این بازی بعد از 10 به فرمت اولیه خودش توی جنگ جهانی دوم برگشت. همه تکنولوژی هایی که پیشرفته و تا حالا بوده از بین رفت و مکانیک خیلی خوبی برای بازی تولید شد. حذف سلامت خودکار و تلفن همراه از پس رفت های بازی به حساب میاد. توی بخش چند نفره هم کلاس های سفارشی شخصی سازی از بین رفته. در ضمن بخش زامبی هم مثل قبل شده.

Call of Duty : Black Ops 4

Call of Duty : Black Ops 4
Call of Duty : Black Ops 4

این بازی 12 اکتبر 2018 منتشر شد و با Microsoft ، Xbox One ، Playstation 4 ، Windows سازگاری داره. این نسخه که بخش تک نفرش به شدت مورد انتقاد قرار گرفت ، بخش بتل رویال رو هم به جای بخش کمپین گذاشته. این بازی همون مکانیسم قبل رو داره و همه ویژگی هاش مثل نسخه قبلی خودش هست.

منابع:

wikipedia

lineups

نرگس شیدا
دیدگاه کاربران 3 دیدگاه
ارسال دیدگاه